
W związku z otrzymaną decyzją Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie przyznania limitu środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego na realizację zadań w roku 2020 w wysokości 400 tys. zł (słownie: czterysta tysięcy złotych), o których mowa w artykule 69a ust. 2 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2019 r., poz. 1482 z późn.zm.) Powiatowy Urząd Pracy w Jeleniej Górze serdecznie zaprasza wszystkich Pracodawców zainteresowanych dofinansowaniem kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców do składania wniosków w okresie:
od dnia 03.02.2020 r. do dnia 05.02.2020 r.
Wnioski należy składać:
- w formie papierowej w Kancelarii PUP w Jeleniej Górze, ul. Podchorążych 15, pok. 8 (parter) w godzinach od 8:00 do 15:00. W przypadku wniosków nadesłanych pocztą lub przesyłką kurierską, o złożeniu wniosku decyduje data nadania wniosku do PUP Jelenia Góra;
- drogą elektroniczną poprzez platformę ePUAP (PUP_JELENIA_GORA). Wnioski muszą być opatrzone bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego certyfikatu kwalifikowanego z zachowaniem zasad przewidzianych w przepisach o podpisie elektronicznym lub potwierdzone profilem zaufanym elektronicznej platformy usług administracji publicznej. O złożeniu wniosku decyduje data i godzina wpływu wniosku na platformę ePUAP (termin i godziny składania wniosków – jak w punkcie pierwszym).
Środki z Krajowego Funduszu Szkoleniowego PUP Jelenia Góra przeznaczy na finansowanie działań związanych z kształceniem ustawicznym pracowników i pracodawców zgodnych z poniższymi priorytetami:
Minister właściwy ds. pracy określił następujące priorytety wydatkowania KFS w 2020 r.:
- wsparcie kształcenia ustawicznego dla osób powracających na rynek pracy po przerwie związanej ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem;
- wsparcie kształcenia ustawicznego osób po 45 roku życia;
- wsparcie zawodowego kształcenia ustawicznego w zidentyfikowanych w danym powiecie lub województwie zawodach deficytowych;
- wsparcie kształcenia ustawicznego w związku z rozwojem w firmach technologii i zastosowaniem wprowadzanych przez firmy narzędzi pracy;
- wsparcie kształcenia ustawicznego w obszarach/branżach kluczowych dla rozwoju powiatu/województwa wskazanych w dokumentach strategicznych/planach rozwoju;
- wsparcie realizacji szkoleń dla instruktorów praktycznej nauki zawodu bądź osób mających zamiar podjęcia się tego zajęcia, opiekunów praktyk zawodowych i opiekunów stażu uczniowskiego oraz szkoleń branżowych dla nauczycieli kształcenia zawodowego;
- wsparcie kształcenia ustawicznego pracowników zatrudnionych w podmiotach posiadających status przedsiębiorstwa społecznego, wskazanych na liście przedsiębiorstw społecznych prowadzonej przez MRPiPS, członków lub pracowników spółdzielni socjalnych lub pracowników Zakładów Aktywności Zawodowej.
Wyjaśnienia do priorytetów obowiązujących w aktualnym naborze wniosków:
PRIORYTET nr 1 – wsparcie kształcenia ustawicznego dla osób powracających na rynek pracy po przerwie związanej ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem
- Przyjęty zapis priorytetu nr 1 pozwala na sfinansowanie niezbędnych form kształcenia ustawicznego osobom (np. matce, ojcu, opiekunowi prawnemu), które powracają na rynek pracy po przerwie spowodowanej sprawowaniem opieki nad dzieckiem.
- Priorytet adresowany jest przede wszystkim do osób, które w ciągu jednego roku przed datą złożenia wniosku o dofinansowanie podjęły pracę po przerwie spowodowanej sprawowaniem opieki nad dzieckiem.
- Dostępność do priorytetu nie jest warunkowana powodem przerwy w pracy tj. nie jest istotne czy był to urlop macierzyński, wychowawczy czy zwolnienie na opiekę nad dzieckiem. Nie ma również znaczenia długość przerwy w pracy jak również to, czy jest to powrót do pracodawcy sprzed przerwy czy zatrudnienie u nowego pracodawcy.
- Wnioskodawca powinien do wniosku dołączyć oświadczenie, że potencjalny uczestnik szkolenia spełnia warunki dostępu do priorytetu bez szczegółowych informacji mogących zostać uznane za dane wrażliwe np. powody pozostawania bez pracy.
PRIORYTET nr 2 – wsparcie kształcenia ustawicznego osób po 45 roku życia
- W ramach niniejszego priorytetu środki KFS będą mogły sfinansować kształcenie ustawiczne osób wyłącznie w wieku powyżej 45 roku życia (zarówno pracodawców, jak i pracowników).
- Decyduje wiek osoby, która skorzysta z kształcenia ustawicznego, w momencie składania przez pracodawcę wniosku o dofinansowanie w PUP.
- Temat szkolenia/kursu nie jest narzucony z góry. W uzasadnieniu należy wykazać potrzebę nabycia umiejętności.
PRIORYTET nr 3 - wsparcie kształcenia ustawicznego w zidentyfikowanych w danym powiecie lub województwie zawodach deficytowych
- Przyjęte sformułowanie niniejszego priorytetu pozwala na sfinansowanie kształcenia ustawicznego w zakresie umiejętności ogólnozawodowych (w tym tzw. kompetencji miękkich), o ile powiązane są one z wykonywaniem pracy w zawodzie deficytowym.
- Należy zwrócić uwagę, że granica pomiędzy szkoleniami zawodowymi a tzw. „miękkimi" nie jest jednoznaczna. Przykładowo: szkolenie dotyczące umiejętności autoprezentacji i nawiązywania kontaktów interpersonalnych dla sprzedawcy czy agenta nieruchomości jest jak najbardziej szkoleniem zawodowym. Podobnie przy szkoleniach językowych – dla kierowcy TIR-a jeżdżącego na trasach międzynarodowych kurs języka obcego jest szkoleniem zawodowym. W takich przypadkach kluczową rolę odgrywa uzasadnienie odbycia szkolenia i na tej podstawie powiatowy urząd pracy będzie mógł podjąć decyzję co do przyznania dofinansowania .
- Wnioskodawca, który chce spełnić wymagania niniejszego priorytetu, powinien udowodnić, że wskazana forma kształcenia ustawicznego dotyczy zawodu deficytowego na terenie danego powiatu bądź województwa. Oznacza to zawód zidentyfikowany jako deficytowy w oparciu o wyniki najbardziej aktualnych badań/analiz, takich jak:
- Monitoring zawodów deficytowych i nadwyżkowych w Jeleniej Górze i powiecie jeleniogórskim - informacja sygnalna za I półrocze 2019 roku
jeleniagora.praca.gov.pl/rynek-pracy/monitoring-zawodow-deficytowych-i-nadwyzkowych
- Zawody deficytowe i nadwyżkowe woj. dolnośląskie - informacja sygnalna I półrocze 2019 roku
https://www.dwup.pl/Statystyki-rynku-pracy/Monitoring-Zawodow
- Barometry zawodów – prognoza na rok 2020 dla powiatu jeleniogórskiego i miasta Jelenia Góra oraz prognoza na rok 2020 dla województwa dolnośląskiego:
https://jeleniagora.praca.gov.pl/rynek-pracy/barometr-zawodow
Kod zawodu deficytowego dotyczy kierunku szkolenia, a nie stanowiska pracy.
PRIORYTET nr 4 – wsparcie kształcenia ustawicznego w związku z rozwojem w firmach technologii i zastosowaniem wprowadzanych przez firmy narzędzi pracy
- Należy pamiętać, że przez „nowe technologie czy narzędzia pracy" w niniejszym priorytecie należy rozumieć technologie, maszyny czy rozwiązania nowe dla wnioskodawcy, a nie dla całego rynku. Przykładowo maszyna istniejąca na rynku od bardzo wielu lat, ale nie wykorzystywana do tej pory w firmie wnioskodawcy, jest w jego przypadku „nową technologią czy narzędziem pracy".
- Wnioskodawca, który chce spełnić wymagania priorytetu 4. powinien udowodnić, że w ciągu jednego roku przed złożeniem wniosku zostały zakupione nowe maszyny i narzędzia, nowe technologie i systemy, a osoby objęte kształceniem ustawicznym wykonują lub będą wykonywać nowe zadania związane z wprowadzonymi zmianami. Urząd wymaga od Wnioskodawcy przedstawienia jakiegokolwiek wiarygodnego dokumentu, np. kopii dokumentów zakupu, decyzji dyrektora/zarządu o wprowadzeniu norm ISO itp. oraz logicznego i wiarygodnego uzasadnienia.
- Wsparciem kształcenia ustawicznego w ramach priorytetu nr 4 można objąć jedynie osobę, która w ramach wykonywania swoich zadań zawodowych/na stanowisku pracy korzysta lub będzie korzystała z nowych technologii i narzędzi pracy.
PUP Jelenia Góra wskazuje na Strategię rozwoju województwa dolnośląskiego 2030 – dokument do pobrania ze strony: http://www.umwd.dolnyslask.pl/rozwoj/strategia-rozwoju-wojewodztwa-dolnoslaskiego-2030/aktualnosci/
PRIORYTET nr 6 - wsparcie realizacji szkoleń dla instruktorów praktycznej nauki zawodu bądź osób mających zamiar podjęcia się tego zajęcia, opiekunów praktyk zawodowych i opiekunów stażu uczniowskiego oraz szkoleń branżowych dla nauczycieli kształcenia zawodowego
- W ramach tego priorytetu środki KFS będą mogły sfinansować obowiązkowe szkolenia branżowe nauczycieli teoretycznych przedmiotów zawodowych i nauczycieli praktycznej nauki zawodu zatrudnionych w publicznych szkołach prowadzących kształcenie zawodowe oraz w publicznych placówkach kształcenia ustawicznego i w publicznych centrach kształcenia zawodowego – prowadzonych zarówno przez jednostki samorządu terytorialnego, jak również przez osoby fizyczne i osoby prawne niebędące jednostkami samorządu terytorialnego.
- Priorytet ten pozwala również na skorzystanie z dofinansowania do różnych form kształcenia ustawicznego osób, którym powierzono obowiązki instruktorów praktycznej nauki zawodu lub deklarujących chęć podjęcia się takiego zajęcia, opiekunów praktyk zawodowych i opiekunów stażu uczniowskiego. Grupę tę stanowią pracodawcy lub pracownicy podmiotów przyjmujących uczniów na staż bądź osoby prowadzące indywidualne gospodarstwa rolne.
- Definicja stażu uczniowskiego wskazana w art. 121a ust. 1 i ust. 21 ustawy Prawo Oświatowe z dnia 14 grudnia 2016 określa go jako staż w rzeczywistych warunkach pracy jaki w celu ułatwienia uzyskiwania doświadczenia i nabywania umiejętności praktycznych niezbędnych do wykonywania pracy w zawodzie, w którym kształcą się, mogą w okresie nauki odbywać uczniowie technikum i uczniowie branżowej szkoły I stopnia niebędący młodocianymi pracownikami. W czasie odbywania stażu uczniowskiego opiekę nad uczniem sprawuje wyznaczony przez podmiot przyjmujący na staż uczniowski opiekun stażu uczniowskiego.
- Rozporządzenie MEN z 22 lutego 2019 roku w sprawie praktycznej nauki zawodu w § 11 ust. 1 określa, że praktyki zawodowe organizowane u pracodawców lub w indywidualnych gospodarstwach rolnych są prowadzone pod kierunkiem opiekunów praktyk zawodowych, którymi mogą być pracodawcy lub wyznaczeni przez nich pracownicy albo osoby prowadzące indywidualne gospodarstwa rolne.
PRIORYTET nr 7 - wsparcie kształcenia ustawicznego pracowników zatrudnionych w podmiotach posiadających status przedsiębiorstwa społecznego, wskazanych na liście przedsiębiorstw społecznych prowadzonej przez MRPiPS, członków lub pracowników spółdzielni socjalnych lub pracowników Zakładów Aktywności Zawodowej
- Podmioty uprawnione do korzystania z środków w ramach tego priorytetu to:
- Przedsiębiorstwa społecznewpisane na listę przedsiębiorstw społecznych prowadzoną przez MRPiPS – lista ta jest dostępna pod adresem http://www.bazaps.ekonomiaspoleczna.gov.pl/ w formie interaktywnej bazy danych. Lista jest prowadzona, weryfikowana i uzupełniana przez MRPiPS.
- Spółdzielnie socjalne- to podmioty wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego, na tej podstawie można zweryfikować ich formę prawną. Niektóre spółdzielnie socjalne mogą uzyskać status przedsiębiorstwa społecznego. W takiej sytuacji ich uprawnienia do skorzystania ze wsparcia w ramach tego priorytetu można potwierdzić na podstawie listy przedsiębiorstw społecznych, o której mowa powyżej. Bez względu na to czy spółdzielnia socjalna posiada status przedsiębiorstwa społecznego, jest ona uprawniona do skorzystania ze środków w ramach tego priorytetu.
- Zakłady aktywności zawodowejto podmioty, które mogą być tworzone przez gminę, powiat oraz fundację, stowarzyszenie lub inną organizację społeczną. Decyzję o przyznaniu statusu zakładu aktywności zawodowej wydaje wojewoda.
- Ze środków w ramach tego priorytetu korzystać mogą wszyscy pracownicy Przedsiębiorstw społecznych i ZAZ oraz pracownicy i członkowie spółdzielni socjalnych.
UWAGA: URZĄD PRACY NIE BĘDZIE BRAŁ POD UWAGĘ
PRACOWNIKÓW ZATRUDNIONYCH NA TERENIE POZA ZASIĘGIEM DZIAŁANIA
POWIATOWEGO URZĘDU PRACY,
W KTÓRYM SKŁADANY JEST WNIOSEK O DOFINANSOWANIE.
PRACOWNIKÓW ZATRUDNIONYCH NA TERENIE POZA ZASIĘGIEM DZIAŁANIA
POWIATOWEGO URZĘDU PRACY,
W KTÓRYM SKŁADANY JEST WNIOSEK O DOFINANSOWANIE.
Wnioski rozpatrywane będą zgodnie z przepisami Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 maja 2014 r. w sprawie przyznawania środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego (Dz. U. z 2014 r. poz. 639) i Rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 16.12.2016 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie przyznawania środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego (Dz. U. z 2018r. poz. 117) w następujący sposób:
I etap (pierwsza weryfikacja pod kątem wymaganych załączników do wniosku):
Wniosek pozostawia się bez rozpatrzenia, o czym informuje się pracodawcę na piśmie w przypadkach braku załączników wymaganych w § 5 ust. 2. rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 16.12.2016r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie przyznawania środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego oraz w części VII wniosku, tj.:
- formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis określony w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 29 marca 2010r. w sprawie zakresu informacji przedstawianych przez podmiot ubiegający się o pomoc de minimis (Dz.U. 2010, Nr 53, poz. 311 ze zm.);
- formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie określony w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 2010r. w sprawie zakresu informacji przedstawianych przez podmiot ubiegający się o pomoc de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie (Dz.U. 2010, Nr 121, poz. 810).
Odpowiedni formularz wymieniony w lit. „a" i „b" składa wnioskodawca stosownie do zakresu działalności, będący beneficjentem pomocy publicznej, który we wniosku w części VI pkt 1 oświadczył, że „prowadzi działalność gospodarczą".
- kopię dokumentu potwierdzającego oznaczenie formy prawnej prowadzonej działalności – w przypadku braku wpisu do KRS lub CEiDG;
- program kształcenia ustawicznego (dotyczy kursów i studiów podyplomowych), który zawiera:
- nazwę kształcenia;
- liczbę godzin kształcenia;
- cenę kształcenia;
- plan nauczania;
- formę zaliczenia.
- zakres egzaminu wybranego realizatora usługi kształcenia ustawicznego – w przypadku ubiegania się o sfinansowanie kosztów egzaminów;
- wzór dokumentu potwierdzającego kompetencje nabyte przez uczestników, wystawiane przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego, o ile nie wynika on z przepisów powszechnie obowiązujących – dotyczy wyłącznie kursów, studiów podyplomowych i egzaminów.
- pełnomocnictwo do reprezentowania wnioskodawcy oraz składania oświadczeń woli i zaciągania zobowiązań w jego imieniu. W przypadku, gdy pracodawcę reprezentuje pełnomocnik do wniosku należy załączyć pełnomocnictwo określające jego zakres. Pełnomocnictwo z czytelnym podpisem pracodawcy należy przedłożyć w oryginale. Jeżeli pełnomocnictwo nie jest sporządzane w formie pisemnej z notarialnie poświadczonym podpisem, należy go podpisać w obecności uprawnionego pracownika Powiatowego Urzędu Pracy, w celu stwierdzenia własnoręczności podpisu. Pełnomocnictwo nie jest wymagane, jeżeli osoba podpisująca wniosek i umowę jest upoważniona z imienia i nazwiska do reprezentowania Pracodawcy w dokumencie rejestracyjnym (KRS, CEiDG);
- ugodę, o której mowa w części VI, pkt 9 wniosku – o ile została z wierzycielem zawarta;
II etap:
Po pozytywnej weryfikacji wniosku w trakcie etapu I uwzględnia się w oparciu o § 6 ust. 5 w/w rozporządzenia:
- zgodność dofinansowywanych działań z ustalonymi priorytetami wydatkowania środków KFS na dany rok;
- zgodność kompetencji nabywanych przez uczestników kształcenia ustawicznego z potrzebami lokalnego lub regionalnego rynku pracy;
- koszty usługi kształcenia ustawicznego wskazanej do sfinansowania ze środków KFS w porównaniu z kosztami podobnych usług dostępnych na rynku;
- posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego finansowanej ze środków KFS certyfikatów jakości oferowanych usług kształcenia ustawicznego;
- w przypadku kursów – posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego dokumentu, na podstawie którego prowadzi on pozaszkolne formy kształcenia ustawicznego;
- plany dotyczące dalszego zatrudnienia osób, które będą objęte kształceniem ustawicznym finansowanym ze środków KFS;
- możliwość sfinansowania ze środków KFS działań określonych we wniosku, z uwzględnieniem limitów, o których mowa w art. 109 ust. 2k i 2m ustawy z dnia 20 kwietnia 2004r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
W związku z ogromnym zainteresowaniem związanym z dofinansowaniem kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców ze środków KFS oraz z uwagi na chęć objęcia pomocą jak największej liczby pracodawców, Urząd Pracy w Jeleniej Górze wprowadza dodatkowe kryteria (zgodnie z pkt.12 Zasad i możliwości finansowania działań na rzecz kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców ze środków KFS przez PUP w Jeleniej Górze w roku 2020):
- Ograniczenie kwoty dofinansowania do maksymalnie 6 000 zł na osobę.
- Ograniczenie kwoty dofinansowania do maksymalnie 30 000 zł na Wnioskodawcę.
- jeżeli przyznany limit środków KFS nie pozwoli na zaspokojenie potrzeb wszystkich pracodawców, których wnioski będą rozpatrzone pozytywnie, w pierwszej kolejności będą rozpatrywane wnioski pracodawców niekorzystających do tej pory ze środków KFS, następnie wnioski Pracodawców korzystających z KFS kolejno od roku 2014 do roku 2019.
W sytuacji, gdy wniosek jest wypełniony nieprawidłowo, wyznacza się pracodawcy termin nie krótszy niż 7 dni i nie dłuższy niż 14 na jego poprawienie. Wniosek pozostanie bez rozpatrzenia, gdy nie zostanie poprawiony przez Pracodawcę w wyznaczonym terminie.
W przypadku negatywnego rozpatrzenia wniosku, Pracodawca otrzyma pisemną informację wraz z uzasadnieniem, od której nie przysługuje odwołanie.
Zgodnie z art. 69a ust. 2 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy wsparcie w ramach KFS jest instrumentem fakultatywnym, co oznacza, że wniosek może zostać przyjęty do realizacji, odrzucony, uzupełniony lub poprawiony w wyniku negocjacji w celu ustalenia: ceny usługi kształcenia ustawicznego, liczby osób objętych kształceniem, organizatora usługi, programu kształcenia ustawicznego lub zakresu egzaminu.
Ponadto, w przypadku wyczerpania środków limitu, PUP w Jeleniej Górze wystąpi do Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z wnioskiem o przyznanie środków z rezerwy KFS na rok 2020 i pod warunkiem ich otrzymania, zostanie ogłoszony kolejny nabór na środki rezerwy zgodnie z właściwymi priorytetami.
Środki KFS są wydatkowane na zasadzie prefinansowania, co oznacza, iż Pracodawca opłaca dany koszt kształcenia ustawicznego wraz z wkładem własnym (jeśli dotyczy) dopiero po otrzymaniu odpowiedniej części dofinansowania ze strony Powiatowego Urzędu Pracy w Jeleniej Górze, nie później jednak niż do końca danego roku budżetowego, w którym została podpisana umowa.
Informacji na temat przedmiotowego wsparcia udziela pracownik Centrum Aktywizacji Zawodowej, III piętro, pokój 315, numer tel.: 75/64-73-178.
UWAGA: wniosek należy złożyć wyłącznie na druku
przygotowanym przez PUP Jelenia Góra.
przygotowanym przez PUP Jelenia Góra.
Wniosek o przyznanie środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS) na finansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawcy w ramach priorytetów ustalonych na rok 2020 wraz z pozostałymi dokumentami dostępny jest w siedzibie Urzędu, na stronie internetowej Urzędu jeleniagora.praca.gov.pl oraz poniżej: