Dofinansowanie wynagrodzeń bezrobotnych 50+ - dokumenty do pobrania

Print Drukuj

INFORMACJE O ZASADACH REALIZACJI  WSPARCIA W POSTACI DOFINANSOWANIA WYNAGRODZEŃ OSÓB BEZROBOTNYCH 50+  POSZUKUJĄCYCH PRACY 60+

Podstawa prawna :

Art. 141 ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia (Dz. U. z 2025r. poz. 620).

Link

O przyznanie dofinansowania  wynagrodzeń osób 50+  mogą ubiegać się pracodawcy lub przedsiębiorcy.

Podstawą ubiegania się o dofinansowanie  jest złożenie wniosku na wzorze dostępnym na stronie internetowej Urzędu.

Wniosek o przyznanie dofinansowania  może złożyć podmiot:

    1. jeżeli osoby reprezentujące podmiot ubiegający się o dofinansowanie lub osoby nim zarządzające w okresie ostatnich 2 lat nie były prawomocnie skazane za przestępstwo składania fałszywych zeznań lub oświadczeń, przestępstwo przeciwko wiarygodności dokumentów, przestępstwo przeciwko obrotowi gospodarczemu i interesom majątkowym w obrocie cywilnoprawnym, przestępstwo przeciwko prawom osób wykonujących pracę zarobkową, na podstawie ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny (Dz. U. z 2024 r. poz. 17 i 1228), przestępstwo skarbowe na podstawie ustawy z dnia 10 września 1999 r. – Kodeks karny skarbowy  (Dz. U. z 2024 r. poz. 628, 850, 879, 1685 i 1721),

ani za odpowiedni czyn zabroniony określony w przepisach prawa obcego.

    1. który na dzień złożenia wniosku nie zalega z:
  1. Wypłacaniem wynagrodzeń pracownikom, z opłacaniem należnych składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych świadczeń Pracowniczych oraz z wpłatami na PFRON,
  2. Opłacaniem należnych składek na ubezpieczenie społeczne rolników lub na ubezpieczenie zdrowotne,
  3. Opłacaniem innych danin publicznych.

Oświadczenie o którym mowa w pkt 1) składają wszystkie osoby reprezentujące podmiot  ubiegający się o przyznanie dofinansowania lub osoby nim zarządzające.

Rozpatrywaniu podlegają wyłącznie wnioski kompletne.

W przypadku złożenia wniosku niekompletnego Urząd wzywa pracodawcę  do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni. Wniosek nieuzupełniony pozostawia się bez rozpatrzenia.

W terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku Urząd informuje wnioskodawcę o rozpatrzeniu wniosku i wyrażeniu zgody lub jej braku na przyznanie dofinansowania.

Starosta może przyznać dofinansowanie wynagrodzenia za zatrudnienie skierowanego:

  1. bezrobotnego, który ukończył 50 rok życia, a nie ukończył 60 lat – w przypadku kobiety lub 65 lat – w przypadku mężczyzny,
  2. poszukującego pracy, który ukończył 60  lat – w przypadku kobiety lub 65 lat – w przypadku mężczyzny

- o ile nie był on zatrudniony lub nie wykonywał innej pracy zarobkowej u tego pracodawcy bezpośrednio przez zarejestrowanie jako bezrobotny albo poszukujący pracy.

Dofinansowanie wynagrodzenia przysługuje za okres:

  1. 12 miesięcy – w przypadku zatrudnienia osób bezrobotnych
  2. 1 miesiąca – w przypadku osób poszukujących pracy (dofinansowanie to  może  być przyznane wielokrotnie).

Pracodawca lub przedsiębiorca zobowiązany jest utrzymać w zatrudnieniu:

  1. bezrobotnego   przez okres kolejnych 6 miesięcy po okresie  dofinansowania ,
  2. poszukującego pracy przez okres kolejnego 1 miesiąca po okresie dofinansowania.

Umowa o zatrudnienie skierowanego poszukującego pracy jest zawierana na okres do 12 miesięcy, przy czym dofinansowanie przysługuje co drugi miesiąc.

Maksymalna kwota dofinansowania – połowa minimalnego wynagrodzenia za pracę/ m-c/ osobę bezrobotną.

Dopuszczalne sposoby rozwiązania stosunku pracy, skutkujące rotacją na stanowisku pracy to:

  • rozwiązanie umowy o pracę przez skierowanego bezrobotnego,
  • rozwiązania z bezrobotnym stosunku pracy na podstawie art. 52 albo 53 kodeksu pracy,
  • wygaśnięcie stosunku pracy skierowanego bezrobotnego.

W przypadku odmowy przyjęcia skierowanego bezrobotnego na zwolnione stanowisko pracy, pracodawca zwraca uzyskaną pomoc w całości wraz z odsetkami ustawowymi naliczonymi od dnia otrzymania pierwszego dofinansowania, w terminie 30 dni od dnia doręczenia wezwania starosty. W przypadku braku możliwości skierowania bezrobotnego przez PUP na zwolnione stanowisko pracy, pracodawca nie zwraca uzyskanej pomocy za okres, w którym uprzednio skierowany bezrobotny pozostawał w zatrudnieniu.

W przypadku rozwiązania stosunku pracy z poszukującym pracy starosta nie kieruje na zwolnione stanowisko  innego poszukującego pracy a pracodawca lub przedsiębiorca nie zwraca uzyskanego dofinansowania.

Skutki niewywiązania się z warunków umowy

Niewywiązanie się z warunku  utrzymania stanowiska pracy przez wymagany czas oraz naruszenie innych warunków umowy  wiąże się ze zwrotem uzyskanej pomocy wraz z odsetkami ustawowymi naliczonymi od całości uzyskanej pomocy od dnia otrzymania pierwszej refundacji w terminie 30 dni od dnia doręczenia wezwania starosty.

W przypadku utrzymania zatrudnienia skierowanego bezrobotnego lub poszukującego pracy przez okres przysługiwania dofinansowania wynagrodzenia oraz przez co najmniej połowę okresu wymaganego po okresie refundacji pracodawca lub przedsiębiorca zwraca 50% łącznej kwoty otrzymanej refundacji, w terminie 30 dni od dnia doręczenia wezwania starosty.

Załączniki

Informacje o publikacji dokumentu