Osoba zainteresowana ukończeniem szkolenia, którego Powiatowy Urząd Pracy w Jeleniej Górze nie prowadzi w formie kursu grupowego ma możliwość złożenia wniosku o sfinansowanie danego szkolenia.
Powiatowy Urząd Pracy może skierować bezrobotnego na wskazane przez niego szkolenie, jeżeli uzasadni on celowość tego szkolenia, a jego koszt w części finansowanej z Funduszu Pracy w danym roku nie przekroczy 300% przeciętnego wynagrodzenia.
Wniosek musi zawierać uzasadnienie celowości szkolenia oraz powinien zawierać informacje o nazwie, terminie, miejscu, koszcie szkolenia oraz informację od instytucji szkoleniowej o możliwości przeszkolenia osoby w ramach szkoleń indywidualnych.
Warunkiem koniecznym do ubiegania się o sfinansowanie szkolenia jest załączenie do wniosku oświadczenia pracodawcy o zamiarze zatrudnienia na okres co najmniej 3 miesięcy.
Ustalenie zasadności skierowania na wskazane szkolenie, w tym ocena przedstawionego przez wnioskodawcę uzasadnienia celowości szkolenia, może być poprzedzone zasięgnięciem opinii doradcy zawodowego oraz po uzyskaniu wyników badań lekarskich i psychologicznych wnioskodawcy.
Niezależnie od tego badane jest spełnienie przez osobę uprawnioną przynajmniej jednego z ustawowych warunków skierowania na szkolenie tj.:
- brak kwalifikacji zawodowych
- konieczność zmiany lub uzupełnienia kwalifikacji
- utrata zdolności do wykonywania pracy w dotychczas wykonywanym zawodzie.
Osoba, która rozpoczęła i opłaciła szkolenie przed uzyskaniem skierowania na szkolenie, nie może ubiegać się o zwrot kosztów tego szkolenia.
Świadczenia dla uczestników szkoleń
Bezrobotnemu w okresie odbywania szkolenia, na które został skierowany przez Powiatowy Urząd Pracy w Jeleniej Górze, bez względu na czas jego trwania i bez względu na to, czy jest to szkolenie grupowe czy indywidualne, przysługuje stypendium finansowane ze środków Funduszu Pracy.
Bezrobotnemu uprawnionemu w tym samym okresie do stypendium oraz zasiłku przysługuje prawo wyboru świadczenia.
Stypendium nie przysługuje bezrobotnemu, jeżeli w okresie odbywania szkolenia przysługuje mu z tego tytułu inne stypendium, dieta lub innego rodzaju świadczenie pieniężne w wysokości równej lub wyższej niż stypendium finansowane z Funduszu Pracy.
Wysokość stypendium wynosi miesięcznie 120% zasiłku dla bezrobotnych, jeżeli miesięczny wymiar godzin szkolenia wynosi co najmniej 150 godzin; w przypadku niższego miesięcznego wymiaru godzin szkolenia wysokość stypendium ustala się proporcjonalnie, nie mniej niż 20% zasiłku.
Bezrobotnemu skierowanemu przez Powiatowy Urząd Pracy na szkolenie, który
w trakcie szkolenia podjął zatrudnienie, inną pracę zarobkową lub działalność gospodarczą przysługuje stypendium w wysokości 20% zasiłku, niezależnie od wymiaru godzin szkolenia, od dnia podjęcia zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej do dnia zakończenia szkolenia. Od stypendium tego nie są odprowadzane składki na ubezpieczenia społeczne.
Osobom skierowanym na szkolenie przez Powiatowy Urząd Pracy, z wyjątkiem osób posiadających z tego tytułu prawo do stypendium, z wyłączeniem stypendium, o którym mowa w art.41 ust.3b ustawy, przysługuje odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków powstałych w związku ze szkoleniem oraz w drodze do miejsca szkolenia i z powrotem, wypłacane przez instytucję ubezpieczeniową, w której osoby te zostały ubezpieczone.
Długość szkolenia
Szkolenie może trwać do 6 miesięcy, a w sytuacjach uzasadnionych programem szkolenia w danym zawodzie nie dłużej niż 12 miesięcy.
W przypadkach osób bez kwalifikacji zawodowych szkolenie może trwać do 12 miesięcy, a w sytuacjach uzasadnionych programem szkolenia w danym zawodzie nie dłużej niż 24 miesiące.
Konsekwencje odmowy udziału w szkoleniu lub przerwania szkolenia z własnej winy
Odmowa udziału, niepodjęcie szkolenia lub przerwanie szkolenia z własnej winy i nieusprawiedliwienie nieobecności w ciągu 7 dni, skutkuje pozbawieniem statusu osoby bezrobotnej na okres*:
a) 120 dni w przypadku pierwszej odmowy,
b) 180 dni w przypadku drugiej odmowy,
c) 270 dni w przypadku trzeciej i każdej kolejnej odmowy.
*zgodnie z art.33 ust.4 pkt. 3 Ustawy
Osoba, która z własnej winy przerwie szkolenie nie kończąc go, jest zobowiązana do zwrotu kosztów szkolenia z wyjątkiem sytuacji, gdy powodem nieukończenia szkolenia było podjęcie zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej (zgodnie z art.41 ust.6 Ustawy).
Kosztami szkolenia są:
- uprzednio uzgodniona należność przysługująca instytucji szkoleniowej;
- koszty ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków w przypadku osób nieposiadających prawa do stypendium oraz posiadających prawo do stypendium w wysokości 20% zasiłku (wypłacanego po podjęciu zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej);
- koszty przejazdu, zakwaterowania i wyżywienia;
- koszty badań lekarskich i psychologicznych wymaganych w przepisach odrębnych;
- koszty egzaminów umożliwiających uzyskanie świadectw, dyplomów, zaświadczeń, określonych uprawnień zawodowych lub tytułów zawodowych oraz koszty uzyskania licencji niezbędnych do wykonania danego zawodu.
Wnioski o sfinansowanie szkolenia należy składać w tut. Urzędzie od poniedziałku do piątku w godz. 08.00-15.00 w wyznaczonym terminie naboru wniosków. W przypadku wniosków o sfinansowanie kursów prawa jazdy należy również dołączyć kserokopię aktualnie posiadanego prawa jazdy.
Termin rozpatrzenia wniosku o skierowanie i sfinansowanie szkolenia indywidualnego wynosi do 30 dni od daty jego złożenia w tut. Urzędzie.
Powiatowy Urząd Pracy informuje na piśmie Wnioskodawcę o sposobie jego rozpatrzenia.
W razie pytań prosimy o kontakt:
Imię i nazwisko | Stanowisko | Telefon |
Agata Huras-Bąk | specjalista do spraw rozwoju zawodowego | +48 75 64 73 178 |
Agnieszka Kuczyńska | specjalista do spraw rozwoju zawodowego |