INFORMACJE O ZASADACH REALIZACJI PRAC INTERWENCYJNYCH
Podstawa prawna :
Art. 135, 137-139 ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia ( Dz. U. z 2025r. poz. 620).
O organizacje prac interwencyjnych mogą ubiegać się pracodawcy.
Prace interwencyjne nie mogą być organizowane w:
- Wojewódzkich i Powiatowych Urzędach Pracy,
- biurach poselskich, senatorskich i poselsko-senatorskich.
Podstawą ubiegania się o prace interwencyjne jest złożenie wniosku na wzorze dostępnym na stronie internetowej Urzędu.
Wniosek o organizacje prac interwencyjnych może złożyć podmiot:
-
- jeżeli osoby reprezentujące podmiot ubiegający się o organizację prac interwencyjnych lub osoby nim zarządzające w okresie ostatnich 2 lat nie były prawomocnie skazane za przestępstwo składania fałszywych zeznań lub oświadczeń, przestępstwo przeciwko wiarygodności dokumentów, przestępstwo przeciwko obrotowi gospodarczemu i interesom majątkowym w obrocie cywilnoprawnym, przestępstwo przeciwko prawom osób wykonujących pracę zarobkową, na podstawie ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny (Dz. U. z 2024 r. poz. 17 i 1228), przestępstwo skarbowe na podstawie ustawy z dnia 10 września 1999 r. – Kodeks karny skarbowy (Dz. U. z 2024 r. poz. 628, 850, 879, 1685 i 1721), ani za odpowiedni czyn zabroniony określony w przepisach prawa obcego.
-
- który na dzień złożenia wniosku nie zalega z:
- Wypłacaniem wynagrodzeń pracownikom, z opłacaniem należnych składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych świadczeń Pracowniczych oraz z wpłatami na PFRON,
- Opłacaniem należnych składek na ubezpieczenie społeczne rolników lub na ubezpieczenie zdrowotne,
- Opłacaniem innych danin publicznych.
Oświadczenie o którym mowa w pkt 1) składają wszystkie osoby reprezentujące podmiot ubiegający się o zorganizowanie prac interwencyjnych lub osoby nim zarządzające.
Rozpatrywaniu podlegają wyłącznie wnioski kompletne.
W przypadku złożenia wniosku niekompletnego Urząd wzywa pracodawcę do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni. Wniosek nieuzupełniony pozostawia się bez rozpatrzenia.
W terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku Urząd informuje wnioskodawcę o rozpatrzeniu wniosku i wyrażeniu zgody lub jej braku na zorganizowanie prac interwencyjnych.
Okres trwania prac interwencyjnych: od 3 do 12 miesięcy
Pracodawca zobowiązany jest do zatrudnienia skierowanego bezrobotnego przez okres refundacji wynagrodzeń i składek na ubezpieczenia społeczne oraz co najmniej połowę okresu przysługiwania refundacji po zakończeniu okresu tej refundacji.
Skutki niewywiązania się z warunków umowy
Niewywiązanie się z warunku utrzymania stanowiska pracy przez wymagany czas oraz naruszenie innych warunków umowy wiąże się ze zwrotem uzyskanej pomocy wraz z odsetkami ustawowymi naliczonymi od całości uzyskanej pomocy od dnia otrzymania pierwszej refundacji w terminie 30 dni od dnia doręczenia wezwania starosty.
Maksymalna kwota refundacji – kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę/ m-c/ osobę bezrobotną
Dopuszczalne sposoby rozwiązania stosunku pracy, skutkujące rotacją na stanowisku pracy to:
- rozwiązanie umowy o pracę przez skierowanego bezrobotnego,
- rozwiązania z bezrobotnym stosunku pracy na podstawie art. 52 albo 53 kodeksu pracy,
- wygaśnięcie stosunku pracy skierowanego bezrobotnego.
W przypadku odmowy przyjęcia skierowanego bezrobotnego na zwolnione stanowisko pracy, pracodawca zwraca uzyskaną pomoc w całości wraz z odsetkami ustawowymi naliczonymi od dnia otrzymania pierwszej refundacji, w terminie 30 dni od dnia doręczenia wezwania starosty. W przypadku braku możliwości skierowania bezrobotnego przez PUP na zwolnione stanowisko pracy, pracodawca nie zwraca uzyskanej pomocy za okres, w którym uprzednio skierowany bezrobotny pozostawał w zatrudnieniu.
Starosta nie może skierować do prac interwencyjnych bezrobotnego, jeżeli w okresie ostatnich 90 dni bezrobotny był zatrudniony w ramach tych prac u danego pracodawcy.