Refundacja kosztów doposażenia stanowisk pracy - dokumenty do pobrania

Print Drukuj

INFORMACJE O ZASADACH PRZYZNAWANIA REFUNDACJI KOSZTÓW WYPOSAŻENIA LUB DOPOSAŻENIA  STANOWISKA PRACY

Podstawa prawna :

Art. 154-160  ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia (Dz. U. z 2025r. poz. 620).

Link

Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 lipca 2017r. w sprawie dokonywania z Funduszu Pracy refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy oraz przyznawania bezrobotnemu środków na podjęcie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2022r. poz. 243 ze zm.)

Link

Starosta może zrefundować koszty wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy :

  • przedsiębiorcy,
  • niepublicznemu przedszkolu lub niepublicznej innej formie wychowania przedszkolnego, niepublicznej szkole, o których mowa w ustawie- Prawo oświatowe,
  • osobie fizycznej, osobie prawnej lub jednostce organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej, zamieszkującej lub mającej siedzibę na terytorium RP, będącej posiadaczem gospodarstwa rolnego w rozumieniu ustawy o podatku rolnym lub prowadzącej dział specjalny  produkcji rolnej, o którym mowa w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych lub w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych, zwanym „ producentem rolnym”

Starosta może zrefundować koszty wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego lub skierowanego poszukującego pracy  niezatrudnionego i niewykonującego innej pracy zarobkowej opiekuna osoby niepełnosprawnej:

  • związanego bezpośrednio ze sprawowaniem opieki nad dziećmi niepełnosprawnymi lub prowadzeniem dla nich zajęć – żłobkom  lub klubom dziecięcym tworzonym i prowadzonym przez osoby fizyczne, osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, o których mowa w ustawie o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3,
  • związanego bezpośrednio ze świadczeniem usług rehabilitacyjnych dla dzieci niepełnosprawnych, w tym usług mobilnych - przedsiębiorcy lub przedsiębiorstwu społecznemu, prowadzącym działalność polegająca na świadczeniu usług rehabilitacyjnych.

Starosta może zrefundować przedsiębiorcy koszty wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy  dziennego opiekuna sprawującego opiekę nad co najmniej jednym dzieckiem niepełnosprawnym dla skierowanego bezrobotnego lub poszukującego pracy niezatrudnionego i niewykonującego innej pracy zarobkowej opiekuna osoby niepełnosprawnej.

Wysokość refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy:

  • nie więcej niż 4-krotność przeciętnego wynagrodzenia, wówczas istnieje obowiązek utrzymania utworzonego  stanowiska pracy  przez okres co najmniej 12 miesięcy,
  • więcej niż 4-krotność, jednak nie więcej niż 6-krotność przeciętnego wynagrodzenia, wówczas istnieje  obowiązek utrzymania utworzonego stanowiska pracy przez okres co najmniej 18 miesięcy.

W przypadku gdy wnioskodawcy przysługuje prawo do obniżenia podatku  VAT o kwotę podatku naliczonego, refundacja obejmuje wydatki na wyposażenie lub doposażenie stanowiska pracy bez podatku od towarów i usług.

W przypadku gdy pracodawca, który zawarł umowę o refundację nabędzie prawo do obniżenia kwoty podatku VAT o kwotę podatku naliczonego jest zobowiązany do zwrotu równowartości podatku od towarów i usług zakupionych w ramach umowy.

Podstawą ubiegania się o refundację kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy jest złożenie wniosku na wzorze dostępnym na stronie internetowej Urzędu.

Wniosek o refundację kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy  może złożyć przedsiębiorca, w tym żłobek lub klub dziecięcy, lub podmiot świadczący usługi rehabilitacyjne, niepubliczne przedszkole lub niepubliczna inna forma wychowania przedszkolnego lub niepubliczna szkoła, jeżeli na dzień złożenia wniosku :

    1. osoby reprezentujące podmiot ubiegający się o refundację kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy  lub osoby nim zarządzające w okresie ostatnich 2 lat nie były prawomocnie skazane za przestępstwo składania fałszywych zeznań lub oświadczeń, przestępstwo przeciwko wiarygodności dokumentów, przestępstwo przeciwko obrotowi gospodarczemu i interesom majątkowym w obrocie cywilnoprawnym, przestępstwo przeciwko prawom osób wykonujących pracę zarobkową, na podstawie ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny (Dz. U. z 2024 r. poz. 17 i 1228), przestępstwo skarbowe na podstawie ustawy z dnia 10 września 1999 r. – Kodeks karny skarbowy  (Dz. U. z 2024 r. poz. 628, 850, 879, 1685   i 1721), ani za odpowiedni czyn zabroniony określony w przepisach prawa obcego.
    2. przez ostatnie 6 miesięcy wnioskodawca wykonywał działalność gospodarczą, a w przypadku niepublicznego przedszkola lub niepublicznej innej formy wychowania przedszkolnego lub niepublicznej szkoły – działalność na podstawie ustawy Prawo oświatowe,
    3. w okresie ostatnich 6 miesięcy wnioskodawca nie zmniejszył wymiaru czasu pracy i stanu zatrudnienia pracowników z przyczyn dotyczących zakładu pracy, a w przypadku zmniejszenia wymiaru czasu pracy lub stanu zatrudnienia z innych przyczyn – uzupełnił wymiar czasu pracy lub stan zatrudnienia,
    4. wnioskodawca nie zalega z:
  1. wypłacaniem wynagrodzeń pracownikom, z opłacaniem należnych składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych świadczeń Pracowniczych oraz z wpłatami na PFRON,
  2. opłacaniem należnych składek na ubezpieczenie społeczne rolników lub na ubezpieczenie zdrowotne,
  3. opłacaniem innych danin publicznych,
  4. nie posiada nieuregulowanych w terminie zobowiązań cywilnoprawnych

Oświadczenie o którym mowa w pkt 1) składają wszystkie osoby reprezentujące podmiot  ubiegający się o refundację kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy  lub osoby nim zarządzające.

Rozpatrywaniu podlegają wyłącznie wnioski kompletne.

W przypadku złożenia wniosku niekompletnego Urząd wzywa pracodawcę  do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni. Wniosek nieuzupełniony pozostawia się bez rozpatrzenia.

W terminie 30 dni od dnia złożenia kompletnego wniosku Urząd informuje wnioskodawcę o sposobie rozpatrzenia wniosku

Warunek dotyczący niezmniejszenia wymiaru czasu pracy i zatrudnienia pracowników z przyczyn dotyczących zakładu pracy, a w przypadku zmniejszenia wymiaru czasu pracy lub stanu zatrudnienia  z innych przyczyn – uzupełnienia wymiaru czasu pracy lub stanu zatrudnienia jest weryfikowany również na dzień podpisania umowy o refundacje.

Umowa wymaga zabezpieczenia  zgodnie z  §10 ww. rozporządzenia.

Urząd przeprowadza analizę zaproponowanego zabezpieczenia z punktu widzenia gwarancji zwrotu pełnej kwoty zobowiązania wraz z odsetkami ustawowymi w terminie 30 dni od dnia doręczenia wezwania Urzędu oraz skuteczności czynności egzekucyjnych. Urząd może odmówić zaproponowanej przez Wnioskodawcę formy zabezpieczenia w przypadku stwierdzenia, iż będzie ono niewystarczające dla zaspokojenia ewentualnych roszczeń Urzędu.

Dopuszczalne sposoby rozwiązania stosunku pracy ze skierowanym pracownikiem, skutkujące rotacją na stanowisku pracy to:

  • rozwiązanie umowy o pracę przez skierowanego bezrobotnego,
  • rozwiązania z bezrobotnym stosunku pracy na podstawie art. 52 albo 53 kodeksu pracy,
  • wygaśnięcie stosunku pracy skierowanego bezrobotnego.

W przypadku gdy podmiot, z którym została zawarta umowa o refundacje kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy, naruszy obowiązek utrzymania stanowiska pracy przez okres co najmniej 12 lub 18 miesięcy ( zależnie od przyznanej kwoty refundacji)  zwraca otrzymane środki wraz z odsetkami ustawowymi naliczonymi od dnia ich otrzymania do dnia dokonania zwrotu, proporcjonalnie do okresu niezatrudniania na wyposażonym lub doposażonym stanowisku pracy w odpowiednim wymiarze czasu pracy określonym w umowie lub nieutrzymania stanowiska pracy przez wymagany okres.

Załączniki

Informacje o publikacji dokumentu